Vši

Jak se zbavit vší

Milena Mocková
11.06.2012

Téměř každý rodič dítěte, které navštěvuje mateřskou nebo základní školu, se někdy setká s upozorněním, že se ve třídě vyskytly vši. Následuje domácí prohlídka vlasů a preventivní mytí šamponem na vyhubení těchto parazitů. Víte co dělat, když už si vaše dítě přinese vši domů?

Obyčejně vši nejdříve napadnou děvčata s dlouhými vlasy. Není ale potvrzena domněnka, že se raději nastěhují do vlasů, které se nemyjí moc často. Potřeba parazitovat a přežít je pro ně mnohem podstatnější než výběr vlasů.

Vši se ve zvýšené míře vyskytují obvykle v jarních měsících, kdy se nosí čepice, a na podzim, po návratu dětí z letních táborů, stanování a různých soustředění, kde je snížený hygienický standard a hodně dětí pohromadě.

Zavšivení trápí nejčastěji děti ve věku od 5 do 11 let. Je to proto, že děti v tomto věku jsou často a rády v blízkém fyzickém kontaktu se svými vrstevníky.

Veš vlasová

Veš je šestinohý hmyz dlouhý 2-4 mm, téměř výlučně parazitující na lidech. Samička vši žije 6-8 týdnů a každý den klade vajíčka – hnidy – v těsném sousedství vlasové pokožky hlavy. Během svého života veš naklade několik stovek hnid. Hnidy jsou zpočátku mléčně zbarvené, později žlutohnědé. Velikostí připomínají vlasové lupy a potřebují přibližně 3 týdny na to, aby dospěly a pokračovaly v kladení vajíček. Nejčastěji se tito nepříjemní paraziti vyskytují za ušima a na záhlaví, kde jsou tmavá a teplá místa.

Když se veš usadí ve vlasech, kousnutím se přisaje k pokožce a saje krev. Vylučováním dráždivých slin vyvolává úporné svědění.

Svědění se nejčastěji projevuje tehdy, když je hlava v teple -  pod čepicí nebo ve spánku. U dětí se tak může stát příčinou nespavosti a zvýšeného neklidu.

Co dělat při zavšivení

Hned po zjištění zavšivení použijte přípravek na odstranění vší, důsledně dodržujte pokyny a čas působení.

Po čase působení opláchněte z hlavy a z vlhkých vlasů vši, mrtvé hnidy vyčesejte hřebenem s hustými zuby.

Hnidy uvolníte od pokožky hlavy i octovým roztokem, kterým na závěr procedury vlasy opláchněte. Budou se snadněji vyčesávat, případně je můžete odstraňovat pomocí nehtů.

Na závěr celou hlavu zkontrolujte.

Informujte učitelku ve škole nebo školce. Důležité je, aby ostatní rodiče byli informováni se vzniklou situací a mohli podniknout příslušné kroky.

Doma nezapomeňte vydezinfikovat oblečení, ručníky, hřebeny, ale i povlečení a peřiny.

Autor: Milena Mocková

Halitóza neboli zápach z úst
Makulární degenerace

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Předcházejte dětským úrazům
Úrazy

Předcházejte dětským úrazům

30.06.2012

Když jsou děti malé, chtějí všechno kolem sebe poznávat. Nejdříve se plazí, potom se stavějí a dělají první krůčky. S tím vším přichází i riziko pádů, škrábanců, modřin, zlomenin a ...

Umělé nehty
Nehty

Umělé nehty

08.06.2012

Mít stále hezky upravené ruce je snem každé ženy. A není to sen nesplnitelný. Nejrůznějších nehtových studií máme kolem sebe víc než dost, stačí si jen vybrat. Ceny se drží na přib ...

Infarkt u mladých lidí
Infarkt

Infarkt u mladých lidí

04.06.2012

Přestože už dnes víme, že infarkt nás může postihnout i v mnohem mladším věku, než bývá obvyklé, zdá se, že lékaři tuto hrozbu u mladých lidí podceňují a zpravidla hledají problém ...