Vši

Vši v kolektivech a na dětských táborech

Veronika Tůmová
16.07.2012

Letní prázdniny jsou v plném proudu a s nimi i doba dětských táborů a stanování. Kromě dlouho očekávaného letního počasí a úžasných zážitků vašich dětí je to však i doba určitých nepříjemností, např. výskytu klíšťat, ale také vší.

Na dětských letních táborech, v kempech a pod stanem bývá důvodem snížený hygienický standard a úzký kontakt velkého počtu dětí. Zavšivení se dá v těchto podmínkách málokdy předejít, je proto nutné vědět, jak dále postupovat.

Za vši se není třeba stydět

Veš dětská je parazit, který spojuje snad všechny generace. Věčně s ní bojujeme a jednotlivé bitvy se nám snad i daří vyhrávat, válku však nejspíš nevyhrajeme. Veš je tu s námi pořád, je stále stejná, ale stává se odolnější vůči nepřebernému množství likvidačních prostředků.

Jde o specifického parazita člověka, se kterým se v určitém období svého života setkáváme všichni. Vši nejsou “výsadou“ sociálně slabších, nebo snad dokonce hloupějších a zanedbanějších dětí a žáků, veš si nevybírá, stejně jako nemoc.

Preventivní prohlídky vlasů

Riziko přenosu vší narůstá v jakémkoliv kolektivu, tedy i ve školách a školkách, kde se kdysi jednou za čas děti prohlížely. Na dětských táborech byly podobné prohlídky dokonce samozřejmostí, a to hned po příjezdu dětí do tábora. Dnes je takový postup oficiálně nepřípustný. Zbavuje snad děti důstojnosti, či práva na soukromí? V každém případě je může snadno zbavit šance na včasnou prevenci.

Učitelé, vychovatelé, táboroví vedoucí a další pracovníci jsou nyní nuceni spoléhat se na zodpovědnost rodičů, a to není vždy tak docela jednoduché. Problému s pozdějším zavšivením, nutnou izolací a následným odvšivením dítěte by měla předcházet dohoda s rodiči o nutnosti včasné a pravidelné prohlídky, např. bezprostředně před odjezdem dítěte na dětský tábor. Někteří organizátoři podobných akcí požadují písemné potvrzení, že dítě nemá vši ani hnidy.

Jak postupovat při výskytu vší?

Je nutné zabránit styku s ostatními dětmi a okamžitě zahájit proces zneškodnění vší. Účinný přípravek zakoupený v lékárně a schválený Ústavem pro kontrolu léčiv by proto neměl chybět v základní výbavě zdravotníka.

Pokud se problém vyskytne např. ve škole, je nutné na něj upozornit rodiče, kteří dítě odvšiví. Pokud tak však neučiní, odmítají spolupráci, komunikaci atd., a tím zvyšují riziko dalšího výskytu a ohrožení ostatních, vedení školy se může obrátit na pomoc sociálního pracovníka. Ten má právo přezkoumat dostatečnost péče o dítě a celkovou situaci v rodině.

Autor: Veronika Tůmová

Aby vysvědčení nebolelo
Tipy pro dobré usínání

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Homeopatie
Homeopatika

Homeopatie

31.07.2012

Alternativní léčba je stále ještě hodně opomíjena. Přitom homeopatická léčba pomáhá tam, kde konzervativní terapie selhává.

Hemoglobin – krevní barvivo
Anémie

Hemoglobin – krevní barvivo

17.07.2012

Hemoglobin (Hb) je krevní barvivo obsažené v tělech obratlovců a některých dalších živočichů, jeho hlavní funkcí je přenos kyslíku z plic do tkání a opačným směrem odstraňování oxi ...

Totální endoprotéza kyčle
Onemocnění kloubů a končetin

Totální endoprotéza kyčle

16.07.2012

Totální endoprotéza kyčle znamená úplnou neboli celkovou náhradu kyčelního kloubu – hlavice i jamky, a to v případě, že došlo k poškození kloubu např. úrazem, zánětlivým onemocnění ...